Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Empire: Total War - Ottoman Empire Rehber

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 5.329
  Tecrübe Puanı 13
  Tecrübe Puanı Gücü : 14

  Standart Empire: Total War - Ottoman Empire Rehber

  - Kural 1: 1740' a kadar savaşmayın.

  Oyundaki başarınız 1740'a kadar yaptığınız savaş sayısıyla ters orantılıdır. Savaşlardan uzak durmanız ordu barındırma (upkeep) ücretlerini ortadan kaldıracağından bütçede zengin bir payı kullanılabilir bırakacak.

  Bütçede açılacak bu gelirle teknolojinizi son noktalara taşıyabileceksiniz. Oyun başlar başlamaz size verilmiş olan 2 gemiyi yakmak bunun için ilk adım olarak kabul edilebilir, donanmayı nerdeyse hiç kullanmayacağınızdan barındırma ücretlerini ödemek mantıksız olacaktır.

  İlk tur (turn) içersindeyken avrupada Bulgaristan' a kadar olan topraklarınızı ve Ermenistan' ı teker teker diğer ülkere verin (bknz: resim 1)Mezapotamya şehirlerini ise Yunanistan dolaylarından bulunan Morca adlı ada (Sanırım Venice' ye aitti) ile takas edin.

  İşlem sırasında diplomasi ekranında şehir "region" seçeneğini kullanıyoruz istediğimiz şehri seçtikten sonra karşı ülkeden 1300 - 1600 altın (1600' den başlarayak azaltarak deneyin) arası 5 taksitle ödeme isteğinde bulunuyoruz (bknz: resim 2).

  Bu işlemleri yaparken teknoloji sekmesinide kontrol etmek iyi sonuçlar verebiliyor, karşı taraftan daha az miktarda para isteyip birde teknoloji talebinde bulunabilirsiniz. Sınırlarınızı küçültmek çoğunuza mantıksız gelebilir fakat bu şekilde sınırları korumak çok daha az masraflı oluyor böylece gelişimimizi hızlandırabiliyoruz.


  Resim 1:


  Resim 2:


  Dikkat: Aynı ülkeye yanyana şehirlerinizi vermemeye veya yakında şehri olan bir ülkeye vermemeye özen gösterin aksi takdirde gelişimleri hızlanacak ve diğer şehirleri ele geçirebilme olasılıkları artacaktır, oyunun ilerki periyotlarında böl ve kuşat politikasını izleyeceğinizden hazır bölünmüş ülkeleri fethetmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

  "Her ülkeye bir şehir vererek onların arasında savaş yaratacak bir durum hazırlayın."

  - Kural 2: Cumhuriyet rejimine geçin.

  Yine ilk 3 turda yapacaklarınızdan biri yönetim rejimi değiştirmek olmalı. Bunu aslında teknolojik gelişmelere bırakarakta yapmanız mümkün fakat bu gelişim yaklaşık 50 yıl alıyor, bunun yerine vergi ekranını açıp iki vergiyide en üst seviyeye çekmelisiniz. İstanbul dışında bütün şehirlerin ekranına girip vergi alınmama seçeneğine tıklıyoruz (bknz: resim 3).  Dikkat: Eğer diğer şehirlerde vergiyi iptal etmeseniz bütün şehirlerde ayaklanma çıkacak ve bunu kontrol etmeniz çok zor olacaktır. Vergiyi sadece İstanbul' da aktif bırakırsanız 2 - 3 tur sonunda ayaklanma çıkacak ve size hükümetle mi yoksa halkla mı taraf olmak istediğiniz sorulacak, halkı seçtiğinizde İstanbul dolaylarında güçlü bir ordu hizmetinize verilecektir.

  Aynı tur içerisindeyken bu orduyu kullanarak İstanbul' a saldırın ve otomatik savaş seçeneğiyle bitirin (Ordunuz güçlü olduğundan hükümetin şansı yok). Savaş sonucu İstanbul' u geri aldığınızda, tekrar Osmanlı toprakları sizin olacak ve Cumhuriyeti ilan etmiş olacaksınız. Bu rejim ile insanların mutluluğu daha kolay sağlandığından daha çok vergi alabilecek yada daha çok reform yapabileceksiniz.

  Kural 3: Teknolojide lider olun.

  İlk turda diğer şehirleri satarak aldığınız paraları bütün şehirlerinize "School of caligraphers" kurarak harcayın ve bu binayı en üst kademeye kadar geliştirin, son kademesinde fazladan bir bilim adamı çıkarmanızı sağlayacaktır. Şehirlerinizde doğacak olan scholar lakaplı bilim adamlarını okullarda öğretime gönderin bu şekilde teknolojiler çok daha hızlı bir şekilde keşfedilecektir.

  Dikkat: Teknolojik geliştirmeleri yapan üniversitelerin bulunduğu şehirlerde gelişimlere karşı genel bir mutsuzluk oluşur, bu durumu kontrol altına alabilmeniz için üniversite olan şehirlerinize bir adet "coffee house" kurmalısınız, eğer boş bir bölge yoksa demircilik yada halıcılıkla uğraşan bölgedeki yapıyı yıkıp (1 tur sürüyor) coffee house kurabilirsiniz. Coffee house ve gelişmiş türevleri insanları mutlu etmenizi kolaylaştırıyorlar.

  Oyunun ilerleyen zamanlarında 3' ten fazla üniversite (okul) kurmamanızı öneririm zira içerde çalışacak yeterli görevli olmadığından pek bir işe yaramıyorlar. 3 üniversiteniz olduğunda scholar karakterlerini bir üniversiteye 2 bir üniversiteye 3 son üniversiteye ise 4 adet olacak şekilde üniversitelere dağıtın. İçinde 4 scholar çalışan üniversiteyi uzun süren araştırmalarda kullanın.

  Diplomasi ekranında trade imkanı gözüken herkesle ticari anlaşma yapın (bknz: resim 6), bu gelirlerinizi yükseltecek o ülkeyle ilişkilerinizi kuvvetlendirecektir. Oyunun ilerleyen periyotlarında prestige sekmesinde gücünüz diğer ülkelerin üzerine çıktığında, diplomasi ekranından tek şehri olan ülkeler sömürge altına alabilirsiniz.

  Bunu yapabilmek için diplomasi ekranında minor nations ana başlığına tıklıyoruz, burdan tek şehre sahip ülkelerden herhangi birini seçip anlaşma ekranına giriyoruz. Öncelikle ülke ile ilişkileriniz iyi durumda değilse "Present state gift" seçeneğini kullanarak 2500 altınlık ufak bir hediye verip ilişkilerimizi iyi duruma getiriyoruz (bknz: resim 4).

  Daha sonra tekrar anlaşma ekranına girip "Become Protector" seçeneğini anlaşmaya ekleyip az bir miktar para vermeyi öneriyoruz (1000 ila 3000 altın arası şehrin gücüne göre değişiyor) (bknz: resim 5).

  Şehirleri koruma altına aldığınızda onların gelirlerinin yarısı size veriliyor, aslında bunun karşılığında o şehri korumanız gerekiyor ama prestige niz diğer ülkelerin üstünde olduğundan çoğu zaman diğer ülkeler korumanız altında ki ülkeye saldırmayı göze alamıyor çok nadirende olsa alırlarsa ancak bir grupla müttefik halinde korumanız altındaki şehre saldırı açıyorlar.

  Bu esnada size şehri hala korumak isteyip istemediğiniz soruluyor ve sizde korumaktan vazgeçiyorsunuz, böylece anlaşma iptal oluyor ve kimseyle savaşmak zorunda kalmıyorsunuz kısaca bu ülkeleri sömürüyoruz.

  Oyunun ilerleyen zamanlarında paranız yüksek miktarlara ulaştığında (bknz: resim 7) (bu kadar yükselmesine gerek yok tabii) aralarında savaş halinde olan iki ülkeden parayla teknoloji satın alın prestijiniz yüksek olduğundan (bknz: resim 8)
  tehdit ederek son teknolojileri 5.000 ila 20.000 altın arasında ücretlerle satın alabilirsiniz.

  Bu 2 ülke benim oyunlarımda hep İngiltere (genellikle deniz alanlarında gelişmeler) ve Fransa (sosyolojik gelişmeler) oldu bizim teknolojilerine karşı verdiğimiz paraları savaşlarda kullandılar dolayısıyla gelişimlerini çok fazla etkilemedi.

  Resim 4:


  Resim 5:


  Resim 6:


  Resim 7:


  Resim 8:


  Bu yönergeleri takip ettiğinizde bir süre sonra şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız...  Yukarıda bahsettiğime ek olarak bugün oynadığım camping de aynı şekilde 1750' lere kadar sınırları koruduktan sonra, mısır üzerinden kuvvetli 5 orduyla saldırıya geçtim, sırayla arkamda bana saldırabilecek hiçbir düşman bırakmadan şu rotayı izledim (arkada size saldıracak düşman kalmayınca şehirlerinize asker çıkarmanız gerekmiyor mutluluğu sağlayıp [genellikle sadece şehrin vergisini kapatmak yeterli oluyor] fetihlere devam ediyorsunuz.)

  - Tunus
  - Algeria
  - Morocco
  - Fas' tan İspanya' ya geçerken ilk denememde zorlandım gemiyle geçmeyi denemek mantıksız oluyor, military access izni (diplomasi ekranında, 5 turluk almanız yeterlik, 2.000- 3.000 civarı altına kabul edeceklerdir) alıp ordularınızı fastan yürüyerek İspanya' ya (en az 2 tane güçlü ordu ile girmenizi öneririm) sokabiliyorsunuz daha sonra direk olarak Madrid' e saldırın.

  - Madrid ve Portugal' ı aldıktan sonra farkettim ki İspanya' nın gemileri denizlerden silinmedi, İspanya' nın İtalyan şehirlerini fethettiğini farketmememiştim, bu yüzden Fransa' dan devam etmek yerine Fransa' nın altındaki şehirleri fethederek İtalya' ya girdim ve İspanya' yı tamamen yok ettim.

  Bir ülkenin şehirlerini fethedince (ellerinde şehir kalmayınca) ne kadar ordusu veya gemisi olursa olsun hepsi siliniyor, saldırıp öldüremediğiniz yerler gemilerle ticaret yollarınızı kapadığınızdan başınıza bela olabiliyor, iyi hesaplamalar yapıp nokta vuruşu ile hareket etmenizi ve arkanızda size saldıracak düşman bırakmamanızı öneririm.

  - Fransa

  Son olarak, Osmanlı üniversiteleri Modern Üniversite seviyesine ulaşamıyor, Tradional Üniversiteden sonrası yasaklanmış bu yüzden bazı önemli buluşları İspanya gibi büyük şehirleri fethedip onların Üniversitelerini kullanmadan yapamıyoruz.

  Eğer tur sayısı çoksa bölgedeki tarımsal veya maden üzerine olmayan bir şehirdeki binayı yıkın (bknz: resim 10). Bu işlem bir tur sürecek ve gelecek turda istediğiniz türde bina kurabileceksiniz.(bknz: resim 11).

  Resim 10:


  Resim 11:


  Paylaş
  EjderNetwork
  E-Mail | ejdernetwork@live.com
  Facebook | İbrahim ÖZDOĞAN 2. #2
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 4
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  çok tşk ler ejder ne zamandan beri bekliyodum bu anlatımı oyuna öylece bakıyordum bi türlü gelişemiyordum diger total war serilerinden farklı ve karmaşık oldugu kesin


  Paylaş

 3. #3
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 1
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Thumbs up bi taktikte benden  resimler aşşağıda:typing:

  ilk başlayınca ingiltere ve rusyayla aranızı düzeltin ticarette bu çok işinize yarıo. mughal ve maratha conf. na state giftler verin ikisiyle dost olunki saldırmasınlar zten ticaretinizin büyük kısmı onlarla olcak.  daha sonra ordu basın sakın upkeepler gelirinizi geçmesin yoksa ordunuz yarılanıo acı bir tecrübeyle örendim tüm ordularım yarsına düştü örn 80 lik bi birlik 40 oldu .

  persiaya savaş açıpyok edin ve esfahana kadar olan kısmı alın ve sadece esfehanda ordunuz olsun her ihtimale karşı hindistandan gelenleri önlemek amaçlı :good:

  gürcistan tarafınıda alın orayıda rusyayla sınır bölgelerde ordu basarak bekletin daha sonra avrupaya yönelin. bu arada aldığınız yerlere yüksekokul kurup imam yerleştirin halkı müslüman olsun böylece halk şehrini daha çok koruyacaktır.


  schoolları ise mutlu bölgelere yapın ve fire by rank araştımasını yapmaya çalışın. fire by rank ordunuzu iyi bi taktikle yenilmez kılıo diyebilirim.ordu normalde sadece öndekiler ateş edio , bu araştırma yapılınca öndekiler ateş edio yere çöküolar 2.sıra ateş edio sonra 3. sıra teş edio 1.sıra silahını doldurmuş oluo ve 1. sıra ayağa kalkıo ateş edio böyle devam edio karşı taraf nefes alamıo dağılıolar


  bu arada toplarınızla atlılara ateş ettirin çünkü piyadelerde bi işe yaramıo.
  karşı tarafta top varsa atlılarınızla arkadan dolaşıp onları imha etmelisiniz.


  daha sonra ekstra ordu hazırlayıp americayı işgal edin amerikanın ticaret hacmi çok ii yani küçük bi adadan 30.000 altın gelir alıorum turnluk.

  2.resimdekiler cabinet yani bakanlar diebiliriz onlarda önemli yıldızı fazla olanı dierinin yerinde geçirin üstüne tıklayın yanda tekme resmi var tıklayınca onu kovuolar yenisi aşşadakilerden biri oluo:crazy:  bu arada play battlda görmediğimiz ordularda var örnegin nizamı cedit ler fln


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557